Fores Kariyer | Üniversite Tercihleri

Üniversite için Tercih Yaparken Altın Kurallar

fores kariyer meslek seçimi için danışmanlık

       Tam da bu dönem üniversite tercihleri için liseli gençlerimizin en çok kafa karışıklığı olduğu, hem bölüm hem de üniversite için seçim yapmakta zorlandıkları, çevre baskısı ile “puanları ziyan olmasın” diye akıllarında dahi olmayan alanlara yönetilebildikleri bir süreç geçiriyorlar. Veli olarak bizde bu kıvranmaların, okul, dershane ve çocuğumuzun geleceği üçgeninde sıkışmanın zorluğunu yaşıyoruz. Hatta net olan tercihler, sınav sonucu ile tekrar gözden geçiriliyor. Maalesef sistem bizi buna zorluyor.

Tercih yaparken aşağıdaki altın soruları liseli gencimiz kendine mutlaka sormalı.

  • Aslında ben ne yapmak istiyorum. Yani üniversiteden mezun olunca nasıl bir iş yapmak istiyorum. Örneğin işletmeden mezun olmak buna yanıt vermiyor. Bankada mı çalışmak istiyorum, yoksa kendi girişimimi kuracağım hedefleri, bölümünü seçerken çok önemli.

  • Tercih yaparken nelerden hoşlandığı kadar, nelerden hoşlanmadığı ve yeteneğinin olmadığını da dikkate almalı. Sevilmeyen bir bölümde okuduktan sonraki kariyeri kuşkusuz çok mutlu olamayacaktır.

  • Seçimini sadece nasıl iş bulur para kazanırım faktörüne oturtmamalı. Gerçek alanını bulan, tutkusunu keşfeden bireyler, eninde sonunda başarı ve finansal refahı yakalarlar. Çünkü mutlu ve tatmin olarak iş yaparken farklılaşırlar.

  • Sadece bölüm seçmek yetmiyor, o bölümün en iyi olduğu üniversite de araştırılmalı. Her üniversitenin her bölümü aynı derecede başarılı değil kuşkusuz. Sadece üniversite markasına bakarak karar verilmemeli, mutlaka tanıtım günlerinde konu iyice irdelenmeli

  • Tercih edilecek üniversitede akademik kariyer sırasında proje yapabilme olasılığı, üniversite-sanayi iş birliği, hatta sosyal imkanlar da iyice araştırılmalı. Unutulmamalı ki farklılaşabilmek için üniversite yolculuğunda öğrencinin kendine farklı yatırımlar yapmaya devam edebilmesi gerek.

  • Tercih yaparken “puanım ziyan olmasın” tuzağına düşmemeli, gerçekte istediği bölümü puanı ne olursa olsun tercih edebilmeli. Unutulmamalı ki sistem tamamen arz talep üzerine kurulu. Popüler olan alanlar gelecekte o kadar da önemli/geçerli olmayabilir, en önemlisi öğrencimize uygun olmayabilir. Puan ziyan olmasın diye öğrencimiz geleceğini ziyan etmemeli.

Fores Kariyer | Öğrenciler için Meslek Seçimi; Yetişkinler için İkinci Kariyer ve Kariyer Değişikliği Danışmanlığı