Fores Kariyer | Perşembe Okuması | Kariyer Merdiveni Fores Kariyer | Öğrenciler için Meslek Seçimi; Yetişkinler için İkinci Kariyer ve Kariyer Değişikliği Danışmanlığı

Sunumlarımı hazırlarken internet üzerindeki görsellere mutlaka göz atıyorum ve kariyer sözcüğünü araştırdığımda hep karşıma merdiven görseli çıkıyor. Dünyada ve bizde genel algı, kariyerin çıkılan veya inilen merdiven olduğu şeklinde.

Şimdi hayal edelim 40 yıllık profesyonel kariyer sürecimizde (çocuklarımız en az 40 yıl çalışmak durumunda) basamak çıkmak sürdürülebilir bir şey mi? Üstelik basamak inişleri ya da basamaktaki bekleme süreleri bizi nasıl da de motive edecektir. Çünkü başta hedef bize göre konulmamış, sadece basamağı çıkmak olarak tanımlanmıştır.

Oysa bu 40 yılı yolculuk gibi geçirmek, yolda farklı hedefler koyup başka ara yollara sapmak, hatta nihai hedefin, yolculuğu keyifli geçirmek olarak belirlemek çok daha kolay. Bu yolculukta kendimizi bazı ara noktalarda dinlemeli, ne istediğimiz gözden geçirmeliyiz. Biz yaş aldıkça, değişiyoruz, doğal olarak kariyer isteklerimiz de değişecektir. Örneğin en basitinden gençliğimizde bize telkin edilen kurumsal yaşam, şimdi çekici gelmeyebilir.

O zaman bu yolculukta önemli olan nedir? Yolculuğu keyifli, hatta mümkün olduğunca eğlenceli geçirmek. Kendimize ara hedefler koymak, en önemlisi de yoldayken molalar verip, gerçekte ne istediğimizi sorgulamak. Böylece yolumuzu değiştirebilir, potansiyelimizi yeniden keşfedebiliriz. Unutmayalım iş yaşamı, tüm yaşamımızın oldukça büyük bir bölümüne etki etmektedir. Mutluluğumuzu belirleyen unsurlardan birisidir. Nasıl ki özel yaşamımızda arkadaşlık, evlilik gibi ilişkilerimizi zaman zaman sorguluyorsak, kariyer yolculuğumuza da bu gözle bakmalıyız. Önemli olan unvanlar değil, bizim ne istediğimizdir. Unvanlar sadece araçtır.

Çiğdem Koçum | Fores Kariyer

Fores Kariyer | Öğrenciler için Meslek Seçimi; Yetişkinler için İkinci Kariyer ve Kariyer Değişikliği Danışmanlığı